Jednym z elementów nowoczesnego leczenia choroby nowotworowej piersi jest odpowiednio i indywidualnie dobrany zabieg operacyjny.
Obecnie najczęściej wykonywaną operacją jest leczenie oszczędzające piersi, czyli wycięcie guza z marginesem zdrowych tkanek, połączone z biopsją węzłów wartowniczych dołu pachwowego lub wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Ta nowoczesna technika operacyjna umożliwia zastosowanie skutecznego leczenia oszczędzającego pierś i uzyskanie bardzo dobrego efektu kosmetycznego. Podczas operacji do rany zakładany jest dren odprowadzający chłonkę i płyn o charakterze surowiczym. Drenaż usuwany jest po kilku lub kilkunastu dniach od zabiegu. Po wypisaniu pacjentki do domu zbierająca się chłonka i płyn usuwane są ambulatoryjnie. Po zabiegu oszczędzającym pacjentkę poddaje się radioterapii. Należy podkreślić, że leczenie oszczędzające jest równie skuteczne, a w wielu przypadkach dzięki optymalnie dobranemu przez konsylium leczeniu skuteczniejsze niż całkowite odcięcie piersi. Po zabiegu operacyjnym każdą pacjentkę konsultuje fizjoterapeuta.
Pacjentkom, które poddane zostaną leczeniu oszczędzającemu piersi zaleca się zaopatrzenie się na czas leczenia operacyjnego i gojenia się rany w przynajmniej dwa biustonosze. Biustonosze powinny być dobrze dopasowane, nie za luźne w obwodzie klatki piersiowej, dobrze podtrzymujące biust, bez fiszbin. Mostek między miseczkami powinien być wysoki (około 4 cm lub więcej), miseczki odpowiednio głębokie, aby obejmowały całą pierś. Można też zakupić specjalistyczny biustonosz kompresujący przeznaczony dla osób po operacjach piersi. W biustonoszu pacjentka chodzi i śpi do 2 miesięcy – lekarz poda dokładną informację (okres noszenia biustonosza zależy od wielkości, kształtu piersi oraz techniki operacyjnej) w celu prawidłowego i estetycznego zagojenia się rany pooperacyjnej. Stałe noszenie biustonosza nie zaburza procesu gojenia się rany pooperacyjnej. Prawidłowe podtrzymanie biustu powoduje, że rana pooperacyjna goi się estetycznie i jest mniejsze ryzyko powstawania bliznowców lub rozszerzenia się brzegów rany pooperacyjnej. Na czas kąpieli pacjentki może być bez biustonosza. Po kąpieli i osuszeniu ciała należy biustonosz założyć ponownie. W czasie snu konieczne jest bezwzględne zakładanie biustonosza, ponieważ w czasie snu nie mamy możliwości odpowiedniego kontrolowania swojego ciała i bez biustonosza istnieje ryzyko rozciągnięcia rany pooperacyjnej.
Na skórze w okolicy dołu pachowego oraz tylnej powierzchni ramienia, u chorych po wycięciu węzłów pachowych może dojść do odczuwania drętwienia (z powodu przejściowych zaburzeń czucia przez podrażnione zakończenia gałązek nerwów skórnych). Z upływem czasu dolegliwości te przestają być uciążliwe lub ustępują.
Po otrzymaniu pooperacyjnego wyniku badań histopatologicznego pobranego w czasie operacji guza i węzłów chłonnych Konsylium lekarskie ocenia wyniki badań, a w niektórych przypadkach modyfikuje decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Takie postępowanie zapewnia najlepsze dopasowanie lecenia do choroby i zapewnia jego skuteczność.
Należy pamiętać, że palenie tytoniu zwiększa wielokrotnie ryzyko powikłań gojenia się rany i tkanek po operacji.