Po zabiegu

Po zabiegu usunięcia piersi i węzłów chłonnych, w trakcie walki z chorobą nowotworową, organizm jest osłabiony i wymaga poważnej troski. W trakcie i po zakończeniu leczenia, będziesz pozostawała pod stałą opieką lekarską i będziesz badana w regularnych odstępach czasu. Lekarz jest Twoim głównym sojusznikiem w walce z rakiem i w odzyskiwaniu zdrowia, więc nie zaniedbuj tych badań! Stała kontrola nad Twoim stanem zdrowia pomoże lekarzowi szybko zareagować jeżli nastąpią jakiekolwiek komplikacje, a jeśli leczenie i rekonwalescencja będą przebiegały prawidłowo, pozwoli Ci śledzić Twoje postępy na drodze do zdrowia.

Poza tym niewskazane jest przyjmowanie preparatów hormonalnych zawierających żeńskie hormony płciowe, np. w ramach hormonoterapii zastępczej okresu przekwitania. W niektórych przypadkach może to przyspieszać rozwój komórek nowotworowych.

Ważne jest również kontynuowanie rehabilitacji, która ma na celu przywrócenie i utrzymanie pełnej ruchomości i prawidłowej funkcji reki po stronie operowanej, jak również zapobieżenie pojawienia się obrzęku chłonnego. Kończyna górna po stronie operowanej piersi wymaga szczególnej troski, nie wolno mierzyć na niej ciśnienia, dźwigać ciężarów nosić ciasnej biżuterii. Należy chronić ją przed urazami i pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach.

Zaleca się unikać następujących czynników sprzyjających rozwojowi obrzęku limfatycznego po amputacji piersi w obrębie kończyny górnej po stronie operowanej:

– nadmiernego wysiłku,

– podnoszenia i noszenia ciężkich przedmiotów

– długiego noszenia nawet lekkich przedmiotów zwłaszcza przy opuszczonej kończynie górnej),

– gwałtownych ruchów i długiego powtarzania tych samych ruchów przy opuszczonych kończynach górnych,

– jakiegokolwiek linijnego, okrężnego rodzaju ucisku (swobodnego np.: przez zegarek, biżuterie, ubranie),

– spania na kończynie górnej po stronie operowanej,

– gorących kąpieli (temperatura wody nie powinna przekracza? 34?38?C),

– gorących okładów i intensywnego opalania się,

– urazów kończyny górnej po stronie operowanej

– stanów zapalnych kończyny

– mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, robienia zastrzyków i wlewów kroplowych oraz  pobierania krwi w obrębie kończyny po stronie operowanej

– pchania i ciągnięcia

– długiego moczenia kończyny

– używania drażniących detergentów

– nadmiernej wilgoci

– bielizny uszytej z szorstkich materiałów

– środków kosmetycznych i higienicznych, które drażnią skórę

– ucisku strony operowanej podczas jazdy samochodem (należy podkładać coś miękkiego pod pasy bezpieczeństwa)

– noszenia ciasnej bielizny i biustonoszy z ciasnymi, wąskimi ramiączkami

Zaleca się w życiu codziennym:

– bierne i czynne wysokie ułożenia kończyny w czasie snu, wypoczynku i pracy (będzie to zapobiegać po powstawaniu lub powiększaniu się obrzęku limfatycznego przez wykorzystanie siły grawitacji do ułatwienia odpływu chłonki)

– noszenie protezy piersi, co wpłynie korzystnie na lepsze zrównoważenie stron ciała i utrzymanie prawidłowej jego postawy (zwłaszcza u osób które już wcześniej miały ból związany ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa lub stawu barkowego),

– dokonywanie uproszczonych pomiarów taśmą centymetrową obwodów kończyny górnej, zarówno po stronie zabiegu operacyjnego jak i porównawczo po stronie nieoperowanej (na stałych poziomach w obrębie ramienia, przedramienia i dłoni) celem wychwycenia momentu pojawienia się ewentualnego obrzęku limfatycznego, który może się pojawić (ale nie musi) jako następstwo mastektomii,

– 20-30 minutowe ćwiczenia ruchowe, wykonywane 1-2 razy dziennie, począwszy od 10-14 doby po zabiegu (gdy nie ma przeciwwskazań natury medycznej do kontynuowania usprawniania w warunkach domowych),

– ćwiczenia należy uzupełniać i stosować zamiennie z innymi w celu większego urozmaicenia rehabilitacji (polecamy skorzystanie z poradnika dla kobiet po amputacji gruczołu piersiowego autorstwa Krystyny Miki, zatytułowanego „Po odjęciu piersi”, wydanego przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich w Warszawie lub innych dostępnych w księgarniach pozycji literatury omawiających problem rehabilitacji po operacji gruczołu piersiowego)

– stosowanie klina przeciwobrzękowego.

– ćwiczenia oddechowe torem górno i dolnożebrowym (tzw. pogłębione oddychanie górną i dolną częścią klatki piersiowej),

– ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne,

– kilkakrotnie w ciągu dnia wstrząsanie całą kończyną górną w pozycji jej wysokiego uniesienia,

– stosowanie automasażu (autodrenażu limfatycznego) 1?2 razy w ciągu dnia

Należy pamiętać o tym, że uzyskanie pełnej sprawności kończyny nie zwalnia od obowiązku przestrzegania przez całe życie zaleceń dotyczących noszenia protezy piersi, wysokiego układania kończyny oraz wykonywania automasażu i ćwiczeń. U części kobiet, które w wyniku zabiegu chirurgicznego maja usuniętą pierś wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi dołu pachowego, może pojawić się obrzęk limfatyczny kończyny górnej i części tułowia po stronie wykonanej operacji. Leczenie uzupełniające promieniowaniem jonizującym (radioterapia) zwiększa to ryzyko. Dlatego też każda kobieta po zabiegu amputacji piersi powinna zapobiegać obrzękom, stosując automasaż (autodrenaż limfatyczny).

Proteza piersi
Po usunięciu piersi lub jej części, w wyniku leczenia onkologicznego bardzo ważnym elementem rehabilitacji jest zaopatrzenie w zewnętrzną protezę. Dobrana przez fachowy personel specjalistycznych sklepów dla amazonek z uwzględnieniem wielkości, kształtu, konsystencji oraz ciężaru zdrowej piersi, pozwala utrzymać prawidłową statykę tułowia, pozytywnie wpływa na stan emocjonalny kobiety.
Przed udaniem się do sklepu przygotuj odpowiedni strój. Najlepiej bluzka bez wzorów, przylegająca do ciała, która pozwoli na optymalny dobór konfekcji i protezy. Oferta sklepów specjalistycznych jest bardzo szeroka. Nie kupuj pochopnie, wybieraj tak długo, porównuj sklepy, aż będziesz zadowolona. To jest bardzo ważny czynnik poprawy samopoczucia i powrotu do zdrowia. Raz na dwa lata każda amazonka ma prawo do refundacji zakupu protezy piersi i peruki, w wysokości 200 złotych.

Stanik
Niemniej ważny jest dobór odpowiedniej bielizny specjalistycznej. Stanik powinien posiać odpowiednio skonstruowaną kieszonkę, utrzymującą stabilnie protezę, szersze ramiączka, poszerzony pasek boczny, płytszy dekolt z przodu zakrywający ubytek piersi.
Obecnie proteza piersi jest refundowana raz na dwa lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wniosek wystawiony przez lekarza onkologa lub chirurga powinien być poświadczony przez NFZ i zrealizowany w specjalistycznym sklepie.