Fizjoterapia po zabiegu operacyjnym

Fizjoterapia po zabiegu operacyjnym

W czasie 1-2 dni przed zabiegiem operacyjnym w miarę możliwości zostaniesz poinformowana o całości wczesnego postępowania fizjoterapeutycznego z jakim spotkasz się po zabiegu operacyjnym. W tym czasie spróbujesz osobiście wykonać ćwiczenia, jakie będą potrzebne dla uzyskania pełnej sprawności kończyny górnej po stronie operowanej w okresie pooperacyjnym. Zostaniesz również nauczona, jak należy układać kończynę górną po…

Po rekonstrukcji piersi

Po rekonstrukcji piersi

Tak jak po większości zabiegów operacyjnych, również po rekonstrukcji piersi konieczna jest rehabilitacja. Zabiegi usprawniające w wielu przypadkach przeprowadza się jeszcze przed operacją odtwórczą, zależnie od stanu miejscowego po mastektomii, stanu fizycznego pacjentki i przewidywanego sposobu rekonstrukcji. Pacjentka powinna mieć pełen zakres ruchu w stawach obręczy barkowej i zachowaną elastyczność blizny po operacji. Po rekonstrukcji…

Automasaż

Automasaż

U części kobiet, które w wyniku zabiegu chirurgicznego mają usuniętą pierś wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi dołu pachowego, może pojawić się obrzęk limfatyczny kończyny górnej i części tułowia po stronie wykonanej operacji. Leczenie uzupełniające promieniowaniem jonizującym (radioterapia) zwiększa to ryzyko. Dlatego też każda kobieta po zabiegu amputacji piersi powinna zapobiegać obrzękom, stosując automasaż (auto drenaż…

Usprawnianie

Usprawnianie

Należy rozpocząć je zaraz po operacji – zaczynając od ćwiczeń najprostszych, stopniowo przechodząc do trudniejszych. Później dobrze jest postarać się wypracować potrzebę kontrolowania ruchu i sprawności w zapobieganiu rozwojowi choroby. Dlatego po wstępnym okresie usprawniania, po uzyskaniu odpowiedniego zakresu ruchu i poprawie stanu fizycznego, staramy się zaszczepić w sobie potrzebę ruchu, np. w postaci zajęć…

Proteza piersi

Proteza piersi

W wyniku amputacji piersi zmieniają się warunki statyki tułowia (szczególnie u kobiet z dużymi piersiami), co może prowadzić do nieprawidłowej postawy, przygarbienia, odstawania łopatki, obniżenia lub uniesienia barku. Dlatego zaopatrzenie się w zewnętrzną protezę piersi jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji. Proteza, zastępując własną pierś pacjentki, z jednej strony ma znaczenie zdrowotne (przywraca prawidłową statykę tułowia,…

Rehabilitacja
|

Rehabilitacja

Wybrane zagadnienia dotyczące problemów funkcjonalnych po leczeniu przeciwnowotworowym gruczołu piersiowego (chirurgia, radioterapia, chemioterapia), na które należy zwrócić uwagę w trakcie rehabilitacji we wczesnym okresie terapii i po jej zakończeniu (szczególnie dotyczy okresu pooperacyjnego np. podczas wykonywania ćwiczeń w warunkach domowych): Mobilizacja blizny pooperacyjnej Powszechnymi symptomami ciasnej, twardej i bolesnej tkanki bliznowatej oraz dysfunkcji w przyległych…

Hormonoterapia

Hormonoterapia

Chemioterapia i hormonoterapia zabezpieczają przed nawrotem choroby w innych miejscach poza piersią, czyli przed przerzutami. Metodę leczenia dobiera onkolog kliniczny po uzyskaniu pełnych danych po zabiegu operacyjnym. Są to wyniki badań mikroskopowych guza, piersi, węzłów chłonnych i zawartości receptorów hormonalnych w komórkach guza. Decyzja uzależniona jest również od ogólnego stanu zdrowia pacjentki, chorób współistniejących, wieku,…

Chemioterapia

Chemioterapia

CHEMIOTERAPIA to systemowe, czyli działające na cały organizm, leczenie nowotworów. Większość leków przeciwnowotworowych podawana jest dożylnie, niektóre podawane są doustnie. Istotne jest, że bez względu na drogę podawania lek dociera do wszystkich ognisk nowotworu. Należy pamiętać, że nie wszystkie przedstawione niepożądane objawy leczenia pojawią się u każdej kobiety. Przedstawiamy je, by uwrażliwić chorą, na co…

Radioterapia

Radioterapia

Radioterapia odgrywa ważną rolę w skojarzonym leczeniu raka piersi we wszystkich stadiach rozwoju choroby. W stopniu 0–III ma charakter uzupełniający – przeważnie po zabiegu operacyjnym i/lub często po chemioterapii. Zmniejsza ryzyko nawrotu miejscowego o 70%. U niektórych kobiet wpływa na przedłużenie życia. W IV stopniu zaawansowania zastosowanie radioterapii zmniejsza objawy przerzutów w różnych lokalizacjach (kości,…

Zabieg chirurgiczny

Zabieg chirurgiczny

Rak gruczołu piersiowego jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Rocznie stwierdza się około 12 000 nowych zachorowań. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana i im wcześniej rozpocznie się właściwe leczenie, tym większe istnieją szanse na wyleczenie i całkowite wyzdrowienie. Co należy robić w przypadku wykrycia zmiany piersi w badaniu mammograficznym lub w badaniu…