Fizjoterapia po zabiegu operacyjnym

Fizjoterapia po zabiegu operacyjnym

W czasie 1-2 dni przed zabiegiem operacyjnym w miarę możliwości zostaniesz poinformowana o całości wczesnego postępowania fizjoterapeutycznego z jakim spotkasz się po zabiegu operacyjnym. W tym czasie spróbujesz osobiście wykonać ćwiczenia, jakie będą potrzebne dla uzyskania pełnej sprawności kończyny górnej po stronie operowanej w okresie pooperacyjnym. Zostaniesz również nauczona, jak należy układać kończynę górną po…

Po rekonstrukcji piersi

Po rekonstrukcji piersi

Tak jak po większości zabiegów operacyjnych, również po rekonstrukcji piersi konieczna jest rehabilitacja. Zabiegi usprawniające w wielu przypadkach przeprowadza się jeszcze przed operacją odtwórczą, zależnie od stanu miejscowego po mastektomii, stanu fizycznego pacjentki i przewidywanego sposobu rekonstrukcji. Pacjentka powinna mieć pełen zakres ruchu w stawach obręczy barkowej i zachowaną elastyczność blizny po operacji. Po rekonstrukcji…

Automasaż

Automasaż

U części kobiet, które w wyniku zabiegu chirurgicznego mają usuniętą pierś wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi dołu pachowego, może pojawić się obrzęk limfatyczny kończyny górnej i części tułowia po stronie wykonanej operacji. Leczenie uzupełniające promieniowaniem jonizującym (radioterapia) zwiększa to ryzyko. Dlatego też każda kobieta po zabiegu amputacji piersi powinna zapobiegać obrzękom, stosując automasaż (auto drenaż…

Usprawnianie

Usprawnianie

Należy rozpocząć je zaraz po operacji – zaczynając od ćwiczeń najprostszych, stopniowo przechodząc do trudniejszych. Później dobrze jest postarać się wypracować potrzebę kontrolowania ruchu i sprawności w zapobieganiu rozwojowi choroby. Dlatego po wstępnym okresie usprawniania, po uzyskaniu odpowiedniego zakresu ruchu i poprawie stanu fizycznego, staramy się zaszczepić w sobie potrzebę ruchu, np. w postaci zajęć…

Proteza piersi

Proteza piersi

W wyniku amputacji piersi zmieniają się warunki statyki tułowia (szczególnie u kobiet z dużymi piersiami), co może prowadzić do nieprawidłowej postawy, przygarbienia, odstawania łopatki, obniżenia lub uniesienia barku. Dlatego zaopatrzenie się w zewnętrzną protezę piersi jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji. Proteza, zastępując własną pierś pacjentki, z jednej strony ma znaczenie zdrowotne (przywraca prawidłową statykę tułowia,…

Rehabilitacja
|

Rehabilitacja

Wybrane zagadnienia dotyczące problemów funkcjonalnych po leczeniu przeciwnowotworowym gruczołu piersiowego (chirurgia, radioterapia, chemioterapia), na które należy zwrócić uwagę w trakcie rehabilitacji we wczesnym okresie terapii i po jej zakończeniu (szczególnie dotyczy okresu pooperacyjnego np. podczas wykonywania ćwiczeń w warunkach domowych): Mobilizacja blizny pooperacyjnej Powszechnymi symptomami ciasnej, twardej i bolesnej tkanki bliznowatej oraz dysfunkcji w przyległych…