Hormonoterapia

Chemioterapia i hormonoterapia zabezpieczają przed nawrotem choroby w innych miejscach poza piersią, czyli przed przerzutami. Metodę leczenia dobiera onkolog kliniczny po uzyskaniu pełnych danych po zabiegu operacyjnym. Są to wyniki badań mikroskopowych guza, piersi, węzłów chłonnych i zawartości receptorów hormonalnych w komórkach guza. Decyzja uzależniona jest również od ogólnego stanu zdrowia pacjentki, chorób współistniejących, wieku, menopauzy i wielu innych czynników.

Hormonoterapia jest stosowana jako leczenie uzupełniające zwykle wtedy, gdy lekarz znajdzie w wyciętym guzie komórki rakowe zawierające białko receptora estrogenowego lub progesteronowego. Hormonoterapia polega na zahamowaniu działania estrogenu, który pobudza rozwój komórek rakowych. Estrogen jest żeńskim hormonem płciowym, wytwarzanym przez jajniki.

Najczęściej stosowanym w hormonoterapii lekiem jest tamoksyfen, przyjmowany w postaci tabletek raz dziennie, zazwyczaj przez 5 lat. Ma on działanie antyestrogenowe. Leczenie tamoksyfenem jest dobrze tolerowane, a jedynie u niewielkiej grupy młodszych chorych obserwuje się „uderzenia gorąca”, zaś u starszych – plamienia z dróg rodnych i suchość pochwy.

Innym sposobem na wyeliminowanie wpływu estrogenu na komórki rakowe jest zmuszenie organizmu do zaprzestania jego produkcji. Może to oznaczać chirurgiczne usunięcie jajników, lub zahamowanie ich czynności metodami radiologicznymi lub farmaceutycznymi.onkologa indywidualnie dla każdej pacjentki.

Podobne wpisy