Proteza piersi

W wyniku amputacji piersi zmieniają się warunki statyki tułowia (szczególnie u kobiet z dużymi piersiami), co może prowadzić do nieprawidłowej postawy, przygarbienia, odstawania łopatki, obniżenia lub uniesienia barku. Dlatego zaopatrzenie się w zewnętrzną protezę piersi jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji. Proteza, zastępując własną pierś pacjentki, z jednej strony ma znaczenie zdrowotne (przywraca prawidłową statykę tułowia, niwelując lub zmniejszając problemy z postawą), z drugiej strony ma wpływ na stan emocjonalny – pozwala w sposób estetyczny zatuszować brak piersi.

Aby proteza spełniała swoją rolę, powinna być dobierana przez fachowy personel, z uwzględnieniem jej ciężaru, wielkości, kształtu, konsystencji, a nawet barwy. Dla utrzymania prawidłowej statyki tułowia jedną z podstawowych cech dobrze dobranej protezy jest jej ciężar. Tylko w wyjątkowych przypadkach można polecać pacjentkom protezy „lekkie”, nie mające podobnego ciężaru jak zdrowa pierś. Ma to znaczenie w przypadku obustronnej mastektomii, zaawansowanego obrzęku, niekiedy u pacjentek z dużymi zmianami popromiennymi. W innych przypadkach proteza lekka nie utrzymuje statyki tułowia a co za tym idzie, nie wygląda estetycznie.

Niemniej ważny jest dobór odpowiedniej bielizny specjalistycznej. Stanik powinien posiadać odpowiednio skonstruowaną kieszonkę, utrzymującą stabilnie protezę, szersze ramiączka, z regulacją usytuowaną na plecach, poszerzony pasek boczny, przykrywający bliznę pooperacyjną, płytsze wycięcie z przodu (dekolt), zakrywające ubytek tkanki i blizn. Stabilny kształt zapewnia komfort noszenia i bezpieczne trzymanie protezy na miejscu.

Dużym krokiem do przodu jest proteza samoprzylegająca, niewymagająca specjalistycznej bielizny, która zapewnia większy komfort, chociażby przy pochylaniu się. Nie powinna być jednak pierwszą protezą dla operowanej kobiety. Można ją zakładać po okresie usprawniania, przy pełnym zakresie ruchu i usprawnionej, elastycznej, okolicy pooperacyjnej.

Pamiętaj: przebycie choroby i noszenie protezy piersi czy uzupełnienia po leczeniu oszczędzającym, nie powinno ograniczać Twojego udziału w życiu społecznym, towarzyskim ani w uprawianiu sportu. Nie powinno mieć też wpływu na kontynuację lub podjęcie pracy zawodowej.

Obecnie proteza piersi jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wniosek wystawiony przez lekarza onkologa lub chirurga powinien być poświadczony w odpowiednim referacie NFZ i zrealizowany w specjalistycznym sklepie. Refundacja obowiązuje co dwa lata.

Podobne wpisy